Question: 1 4 . 8 Rough turbulent flow occurs in a pipe 0 . 2 m diameter conveying water. If at y = 2 0 m

14.8 Rough turbulent flow occurs in a pipe 0.2 m
diameter conveying water. If at y=20mm,v.
=2.0ms and (delvdely)=10.5s-1, determine
k0',,t0,f and V. Assume for water as 1000kg/
m3(102mslm3).
[Ans.0.12mm;8.82Nm2{0.90(kg)fm2};
0.017;2.025ms]
1 4 . 8 Rough turbulent flow occurs in a pipe 0 .

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!