Question: 1 4 - A certain pressure transducer acts as a second - order system. It has a natural frequency of n = 5 0 ,

14-A certain pressure transducer acts as a second-order system. It has a natural frequency of n
=50,000rads and =0.8and a static sensitivity of 0.4VkPa.
The output of this sensor is connected to a passive 3rd order low-pass filter with a fc=1kHz.The
input signal to the pressure transducer is P=2sin(22500t)kPa.
Answer the following questions:
What is the amplitude of the transducer output (in V)?
V
Now assume you know that the output amplitude of the pressure transducer is 0.6V,what is the
amplitude of the output of the filter (in V)?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!