Question: ( 1 6 pts ) As shown in the figure, two long straight wires of length 5 m are separated by a distance of d

(16 pts ) As shown in the figure, two long straight wires of length 5 m are separated by a distance of d=0.80 m . The currents are to the right in I1=2.0A the upper wire and I2=7.0A to the left in the lower wire. Point P is a distance d2=0.40m below the lower wire. (you can assume the plane of the paper as x-y plane and the +z axis pointing perpendicular away from the plane of the paper)
a) What are the magnitude and direction of the magnetic field B1 due to wire 1 at point P?
b) What are the magnitude and direction of the magnetic field B2 due to wire 2 at point P?
c) What are the magnitude and direction of the magnetic net field BNET due to wire 1 and wire 2 at point P?
d) Find the force per unit length that wire 1 exerts on wire 2. Is the force attractive or repulsive?
( 1 6 pts ) As shown in the figure, two long

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!