Question: ( 1 8 pts ) Oil flows from tank A through 1 5 0 m of 1 5 0 - m m new asphalt -

(18 pts) Oil flows from tank A through 150m of 150-mm new asphalt-dipped cast iron pipe to point B in the figure below. What pressure will be needed at A to cause 0.013m3s of oil to flow? (
Sp.Gr.=0.840 and v=2.1110-6m2s.) Use =0.00012m.
D=150mm(1(m)1000(mm))=0.15m,PB=0
( 1 8 pts ) Oil flows from tank A through 1 5 0 m

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!