Question: 1. A monopoly sells its output in two separable markets with the demand schedules p 1 =20 -q 1 /6.P 2 =13.75 -q 2 /8

1. A monopoly sells its output in two separable markets with the demand schedules

p1=20 -q1/6.P2=13.75 -q2/8

If it faces the total cost schedule TC = 74 + 2.26q + 0.01q2where q = q1+ q2, what is the maximum profit it can make?

2. A multiplant monopoly operates two plants whose cost schedules are

TC1=2.4+0.01q1^2 TC2=3.5+0.012q2^2

and sells its total output in a market where p = 32 0.02q.

How much should it produce in each plant to maximize total profits?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Economics Questions!