Question: 1. A random sample of 93 observations produced a mean x= 25.5 and a standard deviation sequals= 2.4 . a. Find a95% confidence interval for

1.

A random sample of 93 observations produced a mean x=25.5 and a standard deviation sequals=2.4.

a. Find a95% confidence interval for .

b. Find a90% confidence interval for .

c. Find a99% confidence interval for .

2.

The mean and standard deviation of a random sample of n measurements are equal to 34.4 and 3.6, respectively.

a. Find a 90% confidence interval for if n=121.

b. Find a 90% confidence interval for if n=484.

c. Find the widths of the confidence intervals found in parts a and b. What is the effect on the width of a confidence interval of quadrupling the sample size while holding the confidence coefficientfixed?

3.

If you wish to estimate a population mean with a margin of error ME=0.23 using a95% confidence interval and you know from prior sampling that 2 is approximately equal to 7.3, how many observations would have to be included in yoursample?

The number of observations that would have to be included in your sample is

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!