Question: 1. A roller skater is initially moving with a velocity of v = 3 m/s when they pass you at the location of x =

 1. A roller skater is initially moving with a velocity ofv = 3 m/s when they pass you at the location of

1. A roller skater is initially moving with a velocity of v = 3 m/s when they pass you at the location of x = 4 m. They brake lightly for 2 s, coast for 25, and then push hard to speed up for 1 s. The acceleration of the skater as a function of time is plotted below. Draw the velocity vs time and the position vs time graphs for the bicycle on the axes provided. a (m/sz) 2. When jumping from buildings, a certain batthemed hero will use an outstretched cape to slow their descent. Assuming the hero begins at rest hanging from the top ledge of a 32m tall building and then releases their grip to fall with a constant acceleration of 4 m/s2 downward so they can dramatically land in front of the building's entrance, how long will it take for the hero to reach the ground?1

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!