Question: 1. An operation has a 20% defective rate. As a result, 80 pieces per labor-hour are produced. What is the potential productivity growth rate in

1. An operation has a 20% defective rate. As a

1. An operation has a 20% defective rate. As a result, 80 pieces per labor-hour are produced. What is the potential productivity growth rate in labor productivity that could be achieved by eliminating the scrap? 2. A bank service unit with 5 employees processes 80 customers on average a day. Assume an 8 working hour per day. The hourly wage rate is $9, and variable cost is $0.5 per customer. a. Compute the labor productivity (using 'labor hour' unit). b. Compute the multifactor productivity. 3. SBS store's record during the last 5 weeks indicate the sales data of a printer: Predict the number of printers to sell for week 6 using each of these methods: a. Nave (assuming stable demand) b. A three-period moving average c. Exponential smoothing with =0.2. 4. The following equation shows the trend portion of quarterly sales of houses. Sales also exhibit seasonal variations. Using the information given, prepare a forecast of sales for the third and fourth quarter of 2022 . Trendt=406.5t+2t2 where Trendt= sales at tt=0 at the fourth quarter of 2020 (therefore, t=1 at the first quarter of 2021,t=2 at the second quarter of 2021,)

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!