Question: 1) Based on the following data, compute the current ratio: Cash = $25,000 Government Notes = $10,000 Accounts Receivable = $60,000 Inventory = $100,000 Equipment

1) Based on the following data, compute the current ratio:

Cash = $25,000

Government Notes = $10,000

Accounts Receivable = $60,000

Inventory = $100,000

Equipment = $40.000

Accounts Payable = $100,000

Mortgage Payable = $1,000,000

2) Refer to #1. Compute quick ratio

3) Based on the following data, compute accounts receivable turnover

Net Sales on Account = $600,000

Beginning Accounts Receivable = $60,000

Ending Accounts Receivable = $50,000

4) Based on the following data, compute inventory turnover

Cost of Goods Sold = $600,000

Beginning Inventory = $60,000

Ending Inventory = $40,000

5) Based on the information below, compute asset turnover

Net Sales = $1,000,000

Beginning Assets = $400,000

Ending Assets = $420,000

6) Based on the information below, compute EPS

Net Income = $300,000

Preferred Dividends = $40,000

Beginning Common Shares = 40,000

Ending Common shares = 60,000

7) Based on the information below, compute TIE ratio

Net Income = $80,000

Income Tax = $20,000

Bond Interest Expense = $10,000

8) Based on the information below, compute ROA

Net Income = $80,000

Net Sales = $800,000

Average Assets = $450,000

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!