Question: 1. Calculate the Overall equipment effectiveness using the following data: (9) Shift time = 9 hours Preventative maintenance time = 1.5 hours Efficiency = 90%

1. Calculate the Overall equipment effectiveness

1. Calculate the Overall equipment effectiveness using the following data: (9) Shift time = 9 hours Preventative maintenance time = 1.5 hours Efficiency = 90% Total parts produced= 1000 Total scrap = 200

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!