Question: 1. Choose the correct standard error for x-bar if s^2 = 5.4756 and n = 36. a. 0.5121b. 0.39c. 0.9126d. 0.065e. not given 2. Calculate
1. Choose the correct standard error for x-bar if s^2 = 5.4756 and n = 36.
a. 0.5121b. 0.39c. 0.9126d. 0.065e. not given
2. Calculate the z-score for x = 58 if x-bar is 70 and s is 5.
a. 0.0082b. -2.4c. 2.4d. -0.4918e. not given
3. Find a 95% confidence interval for mu if s = 5.26, x-bar = 70.1, and n = 49.
a. 70.1+/-0.2104b. 70.1+/-1.2361c. 70.1+/-1.4728d. 70.1+/-1.6772e. not given
4. Compute a 99% confidence interval for mu if x-bar = 16.3, s = 1.5, and n = 25.
a. 16.3+/-0.8391b. 16.3+/-0.774c. 16.3+/-0.8361d. 16.3+/-0.16782e. not given
5. Assume Ho: mu =>
a. 1.414b. 0.483c. 0.017d. 2.12e. not given
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
