Question: 1. Consider the diagram below. The planet Vulcan has a mass M = 6.2 x 1024 kg. An asteroid with a mass m = 8.5


1. Consider the diagram below. The planet Vulcan has a mass M = 6.2 x 1024 kg. An asteroid with a mass m = 8.5 X 108 kg is spotted by residents of Vulcan traveling at a speed v1 = 900 m/s towards Vulcan when it is at a distance r, = 1.2 x 109 m from the center of the planet. a) What is the magnitude of the gravitational force that the asteroid experiences when it is at the distance r1? b) What will be the speed of the asteroid when it is at a distance r2 = 4.3 x 10 m from the center of the planet? 1.2X10% V1 m M2. Consider the physical pendulum shown in the diagram below. A massless wire of length L = 2.4 m connects the axis of rotation (O) to the Object A. Object A is a disk with a radius R = 0.9 m and a mass mA = 9 kg. The pendulum is rotated through a small angle and then allowed to swing back and forth. Calculate the period of this physical pendulum. O 2 =1 4m A
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
