Question: 1. Consider the following hypothesis test: H0: >= 80 Ha: < 80 A sample of 100 provided a population standard deviation is 6. Compute the

1. Consider the following hypothesis test:

H0: >= 80

Ha: < 80

A sample of 100 provided a population standard deviation is 6. Compute the p value and state your conclusion for each or the following results. Use = .01.

Sample means:

a. x= 78.5

b. x= 77

c. x = 75.5

2. A simple random sample of 50 items from a population with= 6 resulted in a sample mean of 32.

a. Provide a 90% confidence interval for the population mean.

b. Provide a 95% confidence interval for the population mean.

c. Provide a 99% confidence interval for the population mean

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!