Question: 1 . Consider the following information about an end - product item: Ordering cost = $ 4 5 / order . Average usage = 1

1. Consider the following information about an end-product item:
Ordering cost = $45/order.
Average usage =12 units/week.
Inventory carrying cost = $1/unit/week.
a. How many orders should we place per year (52 weeks) to replenish inventory of the item
based on average weekly demand?
b. Given the following time-phased net requirements from an MRP record for this item, determine the sequence of planned orders using economic order quantity and periodic order
quantity procedures. Assume lead time equals zero and current on-hand inventory equals zero.
Calculate the inventory carrying cost on the basis of weekly ending inventory values. Which
procedure produces the lowest total cost for the eight-week period?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

To provide a detailed answer we will address both parts of the question using the given information and logical assumptions where necessary Part a How ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!