Question: 1. Consider the following proportion hypothesis: Give: H o : p 0.6 H 1 : p > 0.6 A binomial distribution can be approximated with

1. Consider the following proportion hypothesis:

Give: Ho: p 0.6

H1: p > 0.6

A binomial distribution can be approximated with the normal distribution, so use a z-score for=0.05.

Test the above hypothesis is a random sample of 250 users has 210 successes.

Solution: [1 point for writing rules/formula]

Calculate :

CalculateZp:

Find Z:

CompareZp and Z:

Your conclusion:

2. Suppose we fail to reject Ho: 50When the true mean is = 53

Given a sample of size n=64 and =6 and with =0.05

Calculate the critical sample mean X, theZX ,The probability of type II error and the power of the hypothesis test P.

Solution: [1 point for writing rules/formula]

Calculate X:

Calculate ZXwith the true mean = 53:

The probability of type II error :

The power of the hypothesis test P:

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!