Question: 1. Devi invests $4,000 at 2.75% compounded quarterly. The effective annual inflation rate i = 1.00%. What is the effective annual real rate rreal? (Give
1. Devi invests $4,000 at 2.75% compounded quarterly. The effective annual inflation rate i = 1.00%. What is the effective annual real rate rreal? (Give your answer to 3 decimal places. Write 3.456% as 3.456 not 0.03456.)
2. Muhammad invest $12,000 in a GIC paying 2.25% effective annual interest. Muhammad computes his real (inflation adjusted) rate of return rreal = 0.491%. What is the effective annual inflation rate i?
3. For each of the following annuities, find the best matching description.
| Cesar settles a lawsuit and will receive 16 monthly payments of $1,000. | Contingent annuity, Annuity immediate, Annuity certain, Annuity due | |
| Anish pays $1200 at the end of every month for child support. | Contingent annuity, Annuity immediate, Annuity certain, Annuity due | |
| Every week from April 1 to October 31 a farmer receives a payment of $100 if there was no rain that week. | Contingent annuity, Annuity immediate, Annuity certain, Annuity due | |
| Qiang receives a housing allowance of $750 at the beginning of every month to help pay rent. | Contingent annuity, Annuity immediate, Annuity certain, Annuity due |
4.
Biyu plans to make deposits of $950.00 at the start of every week for 6 years (312 payments). At the end of 6 years, Biyu will have $X. The interest rate is r(52) = 2.75%.
a.
None of the other answers is correct.
b.
X is the present value of an annuity due and X = $273,316.25.
c.
X is the future value of an annuity due and X = $322,333.25.
d.
X is the present value of an annuity immediate and X = $273,171.79.
e.
X is the future value of an annuity immediate and X = $322,162.87.
5.
Biyu is buying a car by making monthly payments of $350.00 (at the start of every month) for 7 years (84 payments). This payment plan is equivalent to paying $X in cash for the car. The interest rate is r(12) = 1.75%.
a.
None of the other answers is correct.
b.
X is the future value of an annuity immediate and X = $31,252.38.
c.
X is the future value of an annuity due and X = $31,297.96.
d.
X is the present value of an annuity due and X = $27,691.96.
e.
X is the present value of an annuity immediate and X = $27,651.63.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
