Question: 1) dN Suppose N(t) denotes a population size at time t where the E = 0.02N[1']. If the population size at time t = 4

![where the E = 0.02N[1']. If the population size at time t](https://s3.amazonaws.com/si.experts.images/answers/2024/06/6660f0ea4e8d6_1626660f0ea3b5e4.jpg)

1)



dN Suppose N(t) denotes a population size at time t where the E = 0.02N[1']. If the population size at time t = 4 is equal to 10:), use a linear approximation to estimate the size ottne population at time t = 4.1. L(4.1) = Suppose t) is the weight (in grams) ofa solid sitting in a beaker of water and the solid is dissolving at a rate {in gramsiminute) of f'(t} = 1f(t)(4 + t". If there is 3 grams of solid at time t = 2 minutes: use a linear approximation to estimate the solid's weight 1 second later. Answer: grams
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
