Question: 1. Given Par rates p(1) = 2.5%, p(2) = 2.99%, p(3) = 3.48% and Spot Rates r(1) = 2.5%, r(2) = 3%, r(3) = ?
1. Given Par rates p(1) = 2.5%, p(2) = 2.99%, p(3) = 3.48% and Spot Rates r(1) = 2.5%, r(2) = 3%, r(3) = ?
a. The 3 year spot rate = 2.56%
b. The 3 year spot rate = 3.60%
c. The 3 year spot rate = 3.50%
d. The 3 year spot rate = 3.65%
Can someone give me a detailed explanation as to why the answer is 3.50%? Is there a formula to solve this?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
