Question: 1. If you push a block against the wall with the force, F = 46N, ( Force is perpendicular to the wall) find the amount
1. If you push a block against the wall with the force, F = 46N, ( Force is perpendicular to the wall) find the amount of pressure on the wall due to the force F.
( for the block, mass = 1.2 kg and each side = 15 cm)
Rond the final answer in two decimal places.
2.Calculate the density ( ? ) of the material with given mass and volume:
m = 2067 kg, and V= 1.3 m3

Safari File t View History Bookmarks Window Help Q x 8 Sun 20 Nov 18:2
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
