Question: 1) In Figure, a block with mass m = 1 kg is released from height h, = 11 m. Its path is without friction

1) In Figure, a block with mass m = 1 kg is

 

1) In Figure, a block with mass m = 1 kg is released from height h, = 11 m. Its path is without friction until it reaches the path with first length d,= 3 m, where the friction force between B and C is f. 9 N, and until it reaches the path, where the friction force between E and F is f,= 7 N. The height is h = 1 m, and second horizontal length is d= 1 m. The block continues its motion after the point F. (a) Find the velocity at the point A. (b) Find the velocity at the point D. (c) Find the height h if the velocity of m is v9 m/s at the point F.(sin45-0.7 g-9.8 m/s) h = 11 m m AB d = 3 m E h, 1 m d, 1 m 45 F h

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

Answer Given data Mass of the block m 1 kg Height h 11 m First length d 3 m Friction force between B ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!