Question: 1) Tangent Problem If a ball is thrown into the air with a velocity of 40ft/s, its height in feet t seconds later is given

1) Tangent Problem If a ball is thrown into the air with a velocity of 40ft/s, its height in feet t seconds later is given by y = 40t - 16t2. (a) Find the average velocity for the time period beginning when t = 2, and lasting 0.5 seconds. (b) If lasting 0.1, 0.05, 0.01 seconds, the answers to part (a) are -25.6ft/s, -24.8ft/s, -24.16ft/s, estimate the instantaneous velocity when t = 2
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
