Question: 1- The Wright Company has a standard costing system. The following data are available for September: Actual quantity of direct materials purchased = 40,000 pounds
1- The Wright Company has a standard costing system. The following data are available for September:
Actual quantity of direct materials purchased = 40,000 pounds
Standard price of direct materials= $8 per pound
Material price variance= $4,000 unfavorable
Material quantity variance= $3,500 favorable
a) The actual price per pound of direct materials purchased in September is:
b) The Actual standard quantity of direct materials is:
2- Assume that only one product is being sold in each of the following situations (fill in the missing information).
Case 1 Case 2
Units Sold 2,500 -------------
Sales $62,500 $450,000
Variable Expenses $----------- $150,000
Fixed Expenses $35,000 $---------------
Net Income (LOSS) ($17,500) $75,000
Contribution Margin Per Unit $------------- $30
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
