Question: 10. [1pt ] Aww The figure shows a simple pendulum of length L = 89 cm and mass m = 1.50 kg. Its bob is

 10. [1pt ] Aww The figure shows a simple pendulum of

10. [1pt ] Aww The figure shows a simple pendulum of length L = 89 cm and mass m = 1.50 kg. Its bob is observed to have a speed of v. = 1.90 m/s when the cord makes an angle 0, = 270. What is the speed of the bob when it is in its lowest position? Im Correct, computer gets: 2. 358+00 m/s 11. [Ipt] Aww What is the least value that vo must have if the cord is to swing up to a horizontal position? Answer: Submit All Answers Last Answer: 4.18m/s Incorrect, tries 3/15

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!