Question: 10. Calculate the Margin of Error (EBM), if the sample mean is 70, Z-score=1.96 (95% confidence), =3, random sample or N= 36. Find the 95%
10. Calculate the Margin of Error (EBM), if the sample mean is 70, Z-score=1.96 (95% confidence), =3, random sample or N= 36. Find the 95% Confidence Interval ( , ) Interpretation: We estimate with ______% confidence that the true population mean of the given data is between ___________ and _________. Confidence Level Critical value Z/2 0.95 1.96 0.99 2.575 0.90 1.645 Use the same data above and calculate the Confidence Interval at 99% and interpret. (Z score will be____________)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
