Question: (10%) Problem 4: A skateboarder is attempting to make a circular arc of radius r = 13 m in a parking lot. The total mass

(10%) Problem 4: A skateboarder is attempting to make a circular arc of radius r = 13 m in a parking lot. The total mass of the skateboard and skateboarder is m = 99 kg. The coefficient of static friction between the surface of the parking lot and the wheels of the skateboard is us = 0.52 . m 4 50% Part (a) What is the maximum speed, in meters per second, he can travel through the arc without slipping? A.50% Part (b)_He speeds up very slightly and begins to slide. The coefficient of kinetic friction is ux = 0.23. What is the new magnitude, in meters per squared second, of his radial acceleration? select part Grade Summary ac = m/$2 Deduction 0% Potential 100% sin() cos() tan() 7 8 9 HOME Submissions Attempts remaining: 4 cotan() asin() acos() A A 4 5 6 (5% per attempt) atan() acotan() sinh() 2 3 detailed view cosh() tanh() cotanh() + O END O Degrees O Radians VO BACKSPACE DEL CLEAR Submit Hint Feedback I give up! Hints: 5% deduction per hint. Hints remaining: 2 Feedback: 5% deduction per feedback
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
