Question: 11. Amplifier Analysis. A two-stage amplifier is used between a voltage source and a load. The nominal values are: Rs = 1kg RL = 10

11. Amplifier Analysis. A two-stage amplifier is used between a voltage source and a load. The nominal values are: Rs = 1kg RL = 10 kQ Ri1 = 10 k92 Riz = 10 kQ Ro1 = 1 k92 Ro2 = 1 kQ Avo1 = 10 Avo2=10 The overall gain (Av) is the ratio of the voltage at the load over the voltage at the source, and can be expressed with the following equations: Ri Vil s Rij + Rs V12 = Vil' Avol.Ri2 Rig + Ro1 Avo2-RL VO= 12 RT + Ro2 Note that Av is independent of the value of Vs. When you solve for Av, Vs will cancel. a) Assume that the amplifier parameters (Ri1, Ro1, Avo1, Ri2, Ro2 and AVo2) all have normal distributions with a standard deviation of 10% of the nominal values. Run a Monte Carlo simulation. Assume Rs and RL are the given values. Answer the following: a. What is the average (mean) value of the overall gain? b. What is the 25 percentile value? c. What is the 75 percentile value? d. What percent of the values of the overall gain fall between +-5% of the mean? b) Repeat if the amplifier values have a 5% standard deviation
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
