Question: 1.(10 points) This is a make or buy decision as illustrated in Chapter 7: Trombie is used in one of Pries Corporation's products. The company

1.(10 points) This is a make or buy decision as illustrated in Chapter 7:

Trombie is used in one of Pries Corporation's products. The company makes 18,000 units of this part each year. The company's Accounting Department reports the following costs of producing the part at this level of activity:

Direct materials = $1.20 per unit

Direct labor = $2.20 per unit

Variable manufacturing overhead = $3.30 per unit

Supervisor salary = $1.00 per unit

Depreciation of specialty equipment = $2.70 per unit

Allocated general overhead = $8.50 per unit

An outside supplier has offered to produce this part and sell it to the company for $15.80 each. If this offer is accepted, the supervisor's salary and all of the variable costs, including direct labor, can be avoided. The special equipment used to make the part was purchased many years ago and has no salvage value or other use. The allocated general overhead represents fixed costs of the entire company. If the outside supplier's offer were accepted, only $26,000 of these allocated general overhead costs would be avoided.

If management decides to buy trombie from the outside supplier rather than to continue making the part, what would be the annual impact on the company's overall net operating income?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!