Question: 13.3 Quantitative Problem: Lane Industries is considering three independent projects, each of which requires a $1.5 million investment. The estimated internal rate of return (IRR)
13.3

Quantitative Problem: Lane Industries is considering three independent projects, each of which requires a $1.5 million investment. The estimated internal rate of return (IRR) and cost of capital for these projects are presented here: Project H (high risk): Project M (medium risk): Project L (low risk): Cost of capital = 13% Cost of capital = 11% IRR = 15% IRR = 9% IRR = 10% Cost of capital = 9% Note that the projects' costs of capital vary because the projects have different levels of risk. The company's optimal capital structure calls for 40% debt and 60% common equity, and it expects to have net income of $4,400,000. If Lane establishes its dividends from the residual dividend model, what will be its payout ratio? Round your answer to two decimal places
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
