Question: (16 points) An alloy structure (element: Co, Y, Si) adopts the cubic crystal structure with lattice constant a=5.19A. Please determine: (1) the bond length between

(16 points) An alloy structure (element: Co, Y, Si) adopts the cubic crystal structure with lattice constant a=5.19A. Please determine: (1) the bond length between Co-Y, Co-Si, Y-Si. (2) the density of the alloy. (Hint: atomic weight for Co: 58.9g/mol;Y:88.9g/mol;Si:28g/mol; Avogadro constant: NA=6.0221023mol1)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
