Question: 17. Calculating Present Values. Suppose you are still committed to owning a $150,000 Ferrari (see Question 9). If you believe your mutual fund can achieve

17. Calculating Present Values. Suppose you are still committed to owning a $150,000 Ferrari (see Question 9). If you believe your mutual fund can achieve a 10.25 percent annual rate of return, and you want to buy the car in 10 years on the day you turn 30, how much must you invest today?9. Calculating Present Values. Suppose you are still committed to owning a $150,000 Ferrari (see Question 9). If you believe your mutual fund can achieve a 10.25 percent annual rate of return, and you want to buy the car in 10 years on the day you turn 30, how much must you invest today?

PV * (1 + .1025)^10 = $150,000 PV * (1.1025)^10 = $150,000 PV * (2.65239)= $150,000 PV = $150,000/2.65239 PV = $56,533.42

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!