Question: 1.A certain assembly plant has the following data: Standard Time = 5 mins/unit Actual Output = 160 units/day No. of shifts = 2 (day shift
1.A certain assembly plant has the following data:
Standard Time = 5 mins/unit
Actual Output = 160 units/day
No. of shifts = 2 (day shift & night shift)
Working Time per shift = 7.50 hrs
Compute for the plants efficiency in %.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
