Question: 1.If the reliability level is 90%, the variable of interest represents 25% of the population and the accepted margin of error is 4%. Determine the
1.If the reliability level is 90%, the variable of interest represents 25% of the population and the accepted margin of error is 4%. Determine the sample size:
a. When the size of the population is unknown.
b. If the population size is 60 units.
a. 519 b. 75
a. 319 b. 50
a. 386 b. 45
a. 400 b. 60
3.Determine the linear regression equation for the following data:

X Y Miligramos Defectos 2 4 3 5 5 7 10 19 15 O Y = 5.3 + 8.18X O Y = 0.305 + 1.518X O Y = 25.5 + 21.5X O Y = 10+ 15X
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
