Question: 1.Market demand is given as Q D = 220 - 4P. Market supply is given as Q S = 2P + 40. If price increases
1.Market demand is given as QD = 220 - 4P. Market supply is given as QS = 2P + 40. If price increases from $50 to $53, what is the price elasticity of demand?
a.0.1
b.1.0
c.12.0
d.14.7
2.Market demand is given as QD = 250 - 0.5P. Market supply is given as QS = 2P. If price increases from $385 to $390, what is the price elasticity of demand?
a.0.1
b.0.3
c.1.0
d.3.4
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
