Question: ( 2 0 points ) A confined aquifer that is 5 0 0 feet thick has a transmissivity of 3 0 0 0 m 2

(20 points) A confined aquifer that is 500 feet thick has a transmissivity of 3000 m2/day. A well is being installed that is to have a design discharge of 500gpm. What is the percentage of open area in the screen to have the optimum entrance velocity? Use a clogging coefficient of .5. Given:Q =500 gpmb =50 ftT =3,050 m2/dayc =0.5 Find: Percentage of open area in the screen, P.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!