Question: 2. There is liquid nitrogen in a hemispherical tank at a certain temperature (T=73K). The radius of the spherical tank is 5m. The ambient pressure

 2. There is liquid nitrogen in a hemispherical tank at a

2. There is liquid nitrogen in a hemispherical tank at a certain temperature (T=73K). The radius of the spherical tank is 5m. The ambient pressure is 1 atm. The hemispherical tank is half full and is open to the atmosphere. The relationship between the liquid level h and the radius of the liquid in the tank is given as: R2=(Rh)2+X2 In the equation above X is the radius of the liquid level, h is the liquid level and R(=5m) is the radius of the hemispherical tank. The volume of the liquid in the tank is given as below: pR2h1/3ph3 The vapor of nitrogen as a function of temperature is riven below: Pvap =10(AB/(C+T(OC))) where Pvap is in mmHg. A=6.94,B=330.2,C=277.2 a) Derive steady state evaporation rate for nitrogen in terms of R,h,P, Pvap , Diffusivity of nitrogen, T 25 pts b) Determine the value of diffusivity of nitrogen gas in air by using Fuller method...10 pts c) Determine the value of evaporation rate initially when the evaporation just started...15 pts

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!