Question: 2018/19 Question Number (2) Workthrough a) b) Using C_(3)H_(8)+SO_(2)->3CO_(2)+4H_(2)O (Assume 100 mol of flue gas) 20kg ? Thus, % excess of O_(2) air is: ((300)/(103)-(2270)/(1133))/((2270)/(1133))times
2018/19 Question Number (2) Workthrough\ a)\ b) Using
C_(3)H_(8)+SO_(2)->3CO_(2)+4H_(2)O(Assume 100 mol of flue gas)
20kg?\ Thus, % excess of
O_(2)air is:
((300)/(103)-(2270)/(1133))/((2270)/(1133))\\\\times 100%~~45.37%(too big!) Alternatively:
((25)/(11)-(2270)/(1133))/((220)/(1133))\\\\times 100%~~( Actual ~~28.1%)/(13.44% (too small!) ) 
2018/19 Question Number (2) Workthrough Using C3H8+5SO23CO2+4H2O (Assume 100 mol of flue gas) Theoretical H2moles=0.642 =1.28kmal Use 1115 kmol of C plus 11331450km of H2 2 Requined O2 for complete combution =1115+1133725=11332270kmol of O2 2.00353 T excess of O2 air is: 1133227010330011332270100%45.37% (toobig!) 11332270Actual28.1% Alsernatively: 11332270112511332270100%13.44% (too small!)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
