Question: 21 Suppose a firm's short-run production function is given by Q = F(L) = 4L. If the wage rate is $12 and the firm has


21 Suppose a firm's short-run production function is given by Q = F(L) = 4L. If the wage rate is $12 and the firm has sunk costs of $300, then the firm's cost function is A) C(Q) = $12L B) C(L) = $300 + $3L C) C(Q) = $300 + $3Q D) C(Q) = $300 + $12
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
