Question: 2-7Consider a flat plate, as shown in the figure below. The plate is exposed to a uniform heat flux of 1105 W/m2 along its top
2-7Consider a flat plate, as shown in the figure below. The plate is exposed to a uniform heat flux of 1105 W/m2 along its top surface and is adiabatic along its bottom surface. The left side of the plate is kept at TL = 300 K and the right side is maintained at TR = 500 K. The height and width of the plate are H = 1 cm and W = 5 cm, respectively. The conductivity of the plate is k = 10 W/m-K. a. Derive an analytical solution for the steady-state temperature distribution in the plate. b. Use MATLAB to prepare a contour plot of the temperature distribution throughout the plate; in other words, plot the analytic solution over the range of x and y encompassed by the plate
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
