Question: 28. On January 1, 2027, a contractor started a construction project for $1,350,000; estimated construction costs (total) were $1,050,000. Data for the two-year period:
28. On January 1, 2027, a contractor started a construction project for $1,350,000; estimated construction costs (total) were $1,050,000. Data for the two-year period: 2027 2028 Actual construction costs during the year Estimated remaining costs to complete the contract Actual amount billed to the customer during the year Actual cash collected from the customer during the year $600,000 $465,000 -0- 450,000 540,000 810,000 525,000 825,000 Based upon the above data, provide the following amounts for each method: (a) $600,000 $540,000 = $60,000 (b) $1,350,000 - $1,065,000 = $285,000 (c) ($1,350,000 - $1,050,000) (600/1,050) = $171,429 (d) $285,000 $171,429 = $113,571
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
