Question: 3. (12 points) A store has collected the following information on one of its products: Demand = 200 units/week Standard deviation of weekly demand =

3. (12 points) A store has collected the3. (12 points) A store has collected the

3. (12 points) A store has collected the following information on one of its products: Demand = 200 units/week Standard deviation of weekly demand = 25 units Ordering costs = $30/order Holding costs = $4/unit/year Customer service level = 95% (z for 95% = 1.65) Lead-time = 2 weeks One year = 50 weeks b. (5 points) The firm decided to change to the periodic review system to control the item's inventory. The review period is 2 weeks. For the most recent review, an inventory clerk checked the inventory of this item and found 200 units. There were no scheduled receipts or backorders at the time. How many units should be ordered

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!