Question: 3. (4 pts) A process is producing parts with an average diameter u = 10 mm and o = 0.75 mm (assumed Normal distribution). What


3. (4 pts) A process is producing parts with an average diameter u = 10 mm and o = 0.75 mm (assumed Normal distribution). What is the probability that a randomly selected part has a diameter greater than 10.2? (a) 0.05 (b) 0.20 (c) 0.35 (d) 0.5 (e) 0.65 (f) 0.8 (g) 0.95 4. (4 pts) Following the above, what is the probability that a randomly selected sample of 25 part has an average diameter greater than 10.2 (a) 0.05 (b) 0.20 (c) 0.35 (d) 0.5 (e) 0.65 (f) 0.8 (g) 0.95 5. (4 pts) Suppose that a system contains a certain type of component whose time, in years, to failure is given by X. What's the probability distribution that could best describe X? (a)Normal (b)Poisson (c)Hypergeometric (d)binomial (e)exponential (f) none
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
