Question: 3. A random sample of 86 LED light bulbs had a mean life of x= 542 hours with a standard deviation of o = 32

3. A random sample of 86 LED light bulbs had a mean life of x= 542 hours with a standard deviation of o = 32 hours. Construct a 90 percent confidence interval for the mean life, M, of all light bulbs of this type. 2020 joan kessler distancemath.com A) 536
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
