Question: 3. Compute the Accounts Payable (A/P) period based on the following information: Accounts Payable = $3,764 Cost of Goods Sold = $42,637 Assume 365 days
3. Compute the Accounts Payable (A/P) period based on the following information:
Accounts Payable = $3,764 Cost of Goods Sold = $42,637 Assume 365 days
Enter your answer rounded off to two decimal points.
4.) Identify a USE of cash: (select only one alternative)
Group of answer choices
Accounts Receivable goes down
Machinery is sold
Accounts Payable goes up
Dividend is paid
Equity is issued
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
