Question: 3. Find the net torque on the wheel about the axle through point O perpendicular to the page taking r1=10.0 cm and r2=25.0 cm. Answer

 3. Find the net torque on the wheel about the axlethrough point O perpendicular to the page taking r1=10.0 cm and r2=25.0cm. Answer -3.55 Nm 10.0 N ry=25.0cm ry=10.0cm 12.0 N. 9.00 NIn all the cases e= 90"4. A bicycle wheel has a diameter

of 0.640 m and a mass of 1.80 kg. Assume that thewheel is a hoop with all the mass concentrated on the outsideradius. The bicycle is placed on a stationary stand, and a resistiveforce of 12.0 N is applied tangent to the rim of the

3. Find the net torque on the wheel about the axle through point O perpendicular to the page taking r1=10.0 cm and r2=25.0 cm. Answer -3.55 Nm 10.0 N ry=25.0cm ry=10.0cm 12.0 N. 9.00 N In all the cases e= 90"4. A bicycle wheel has a diameter of 0.640 m and a mass of 1.80 kg. Assume that the wheel is a hoop with all the mass concentrated on the outside radius. The bicycle is placed on a stationary stand, and a resistive force of 12.0 N is applied tangent to the rim of the tire. What force must be applied by a chain passing over a 0.009 m radius sprocket to give the wheel a clockwise acceleration of 1.50 rad/s2 ? Answer 457 Newtons Hint Calculate the wheels moment of inertia using 1: mr'2 Then use I = III to determine the torque I20 :0 5. A thin walled hoop with diameter of 2.00 meters is spinning at 20.0 rad/s. The mass is 10.0 kg. Negative work of 300.0 J is done to the hoop for 1.50 seconds. (a) What is the new angular velocity? (b) What is the angular acceleration during the 1.50 seconds? (c) How many radians does it spin during the 1.50 seconds? I = mr Answers (a) 18.4 rad/s (b) -1.07 rad/s2 (c) 28.7 rad Hint - first use PE1 + KE1 + W1-2 = PE2 + KE2 to find KE2 and then you can find WB Then for parts (b) and (c) use the equations of circular motion6. I have a solid 1.50 m diameter disk at rest on a stand (it can spin). I apply a tangent force of 100.0 N to the rim for 5.00 seconds. The mass of the disk is 8.00 kg and the moment of inertia is 2.25 kg m2. (a) What is the angular acceleration during that 5.00 seconds? {b} What is the angular velocity at the end of the 5.00 seconds? (c) How much work was done? (d) How many radians did the disk turn in the 5.00 seconds? Answers [21133.3 radfs (b) 167 radfs {c} 3.14): 10\"] (d1419 rad

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!