Question: 3 Given the following project status information: E V = $ 6 , 8 0 0 , P V = $ 7 , 1 5

3 Given the following project status information: EV=$6,800,PV=$7,150, and AC= $6,950, what is the cost variance (CV) for your project? Remember: If the value is negative, make sure to indicate this using parentheses or minus sign. [Example: ) or -$400]
 3 Given the following project status information: EV=$6,800,PV=$7,150, and AC= $6,950,

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!