Question: 3. O'Brien Inc. has the following data: x = 4.00%; RPM = 7.008; and b = 1.25. What is the firm's cost of equity from
3. O'Brien Inc. has the following data: x = 4.00%; RPM = 7.008; and b = 1.25. What is the firm's cost of equity from retained earnings based on the CAPM? a. 11.30 b. 11.84% c. 12.758 d. 13.20 e. 13.758 4. Assume that you are a consultant to Breaks, Inc., and you have been provided with the following data: D1 - $0.67; PO- $27.50; and g 7.00% (constant). What is the cost of equity from retained earnings based on the DCF approach? a. 8.44 b. 9.248 c. 9.448 d. 10.16% e. 10.81%
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
