Question: 3. The lifetimes of interactive computer chips produced by a certain semiconductor manufacturer are normally distributed with parameters / = 1.4 * 10 hours and


3. The lifetimes of interactive computer chips produced by a certain semiconductor manufacturer are normally distributed with parameters / = 1.4 * 10 hours and o = 4 * 10 hours. With Poisson approximation to the Binomial, find the approximate probability that a batch of 100 chips will contain at most 3 whose lifetimes are less than 6 * 105 hours? Give your answers to three decimal places
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
