Question: 30. A 3.68 M aqueous solution in Na2S2O3 (Mm = 158 g/mol) has d = 1.27 g/mL: a. Calculate the % by mass of Na2S2O3.
30. A 3.68 M aqueous solution in Na2S2O3 (Mm = 158 g/mol) has d = 1.27 g/mL:
a. Calculate the % by mass of Na2S2O3.
b. Calculate the molality of the solution.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
