Question: 3.Specifications limits for a certain dimension of a product are 564 mm. If the distribution this dimension is normal with u=55.2 mm and o=2.4 mm,

3.Specifications limits for a certain dimension
3.Specifications limits for a certain dimension of a product are 564 mm. If the distribution this dimension is normal with u=55.2 mm and o=2.4 mm, a) Calculate the Cp and Cpk indices. b) Calculate the nonconforming percentage of the production

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!