Question: 4 5 0 k g m i n - 1 of wet particulate material containing 6 0 % w w of water is fed into

450kgmin-1 of wet particulate material containing 60%ww of water is fed into a rotary counter current dryer at a temperature of 15.5C. The solids leave the dryer at 38.0C with a moisture content of 5%ww. The air enters the dryer at 120C with an losses from the dryer are 35.0kJkg-1 of dry air which passes through the system.
a) Draw a schematic diagram of the process.
[2 marks]
b) Calculate the amount of dried particulate matter and water leaving the dryer per in kgmin-1.
[3 marks]
c) Write the energy balance around the dryer, stating any assumptions clearly.
[2 marks]
d) Calculate the enthalpies of all streams and the humidity of the exit air. [8 marks]
Additional data:
Latent heat of vaporization of water at 15.5C=2460kJkg-1
Specific heats (assume constant in 0-100C range)
Specific heat of water vapour =2.010kJkg-1K-1
Specific heat of dry air
=1.005kJkg-1K-1
Specific heat of solids material
Specific heat of water
=1.260kJKg-1K-1
=4.18kJkg-1K-1
 450kgmin-1 of wet particulate material containing 60%ww of water is fed

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!